Stort tack för 2024!

I Sverige har 2024 präglats av en makroekonomisk stabilisering. Den höga inflationstakten har dämpats och återgått till mer normala nivåer, vilket i sin tur lett till sjunkande räntenivåer. Samtidigt är den geopolitiska situationen fortsatt osäker, med en rad frågetecken inför 2025.

Även om året inte är slut kan vi säga att för PRI har det varit ett stabilt år med god kapitalavkastning (+7,9 procent fram till november) och låg skadenivå. Våra kundföretag fortsätter att visa stabilitet och styrka, vilket är stommen för pension i egen regi. Dotterbolaget PRI Pensions- och stiftelsetjänst har utvecklats positivt med nya kunder under året.

Under året har vi som alltid högsta prioritet på att ge våra kunder starka leveranser, något som också speglar av sig i de olika kundundersökningar som vi genomfört. Undersökningarna visar att våra kunder värderar vår kompetens högt, vilket är extra glädjande eftersom det är ett fokusområde. Året har även inneburit en hel del större projekt och flera av dessa fortsätter in i 2025. Ett område med stort fokus har varit informationssäkerhetsområdet som bland annat inkluderar det nya regelverket DORA (digital motståndskraft inom finanssektorn). I dessa tider av cyberattacker är det ett regelverk i tiden och för PRI har det hjälpt oss att vässa våra processer ytterligare. Trots det hade vi i slutet av november en händelse där en av våra leverantörer användes för att skicka skräppost i vårt namn. Händelsen löstes relativt snabbt men vi såg direkt vikten av att vara förberedda och ha testat innan det händer.

Vi ser fram emot 2025 med fortsatt utveckling av PRI. Vårt mål är att leverera förstklassiga tjänster till både befintliga och nya kunder, samtidigt som vi ständigt förbättrar och utvecklar vårt erbjudande. Som tidigare jular donerar PRI pengar till ett välgörande ändamål i stället för kund- och personalgåvor. I år har våra medarbetare bestämt att pengarna skänks till organisationen Läkare utan gränser för deras viktiga arbete med att bistå människor som drabbats av kriser, krig och naturkatastrofer i mer än 70 länder.

Från oss på PRI, en riktigt god jul och ett gott nytt år!

Jonas Jonsson, vd PRI Pensionsgaranti

Relaterade artiklar